Dostęp do informacji
Menu główne
Kapitał Ludzki - Fundusze UE>
PFRON>
Biuro Pełnomocnika>
ePUAP>
Niebieska Linia>
Aktywny samorząd>
Baner
Baner

ŚWIADCZENIE WSPIERAJĄCE

1 stycznia 2024 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym, która wprowadza nowe rozwiązania w systemie świadczeń dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów.

Od 1 stycznia 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjmuje  - wyłącznie w formie elektronicznej, za pomocą jednego z trzech kanałów wnioskowania:
•    Platformę PUE ZUS
•    Portal informacyjno-usługowy Emp@tia na stronie empatia.mpips.gov.pl
•    Bankowość elektroniczną                                                                                                                                                                                                                - wnioski o świadczenie wspierające. Ma ono na celu cześciowe pokrycie wydatków związanych z zaspokojeniem szczególnych potrzeb życiowych tych osób.

ŚWiadczenie mogą otrzymać osoby, które:

  • ukończyły 18 lat,
  • są obywatelami Polski albo Unii Europejskiej (UE) lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), a jeśli nie – przebywają legalnie w Polsce i mają dostęp do rynku pracy,
  • mieszkają w Polsce,
  • otrzymały decyzję WZON, w której poziom potrzeby wsparcia został ustalony na uprawniającym poziomie punktów, tj. od 70 do 100.

oraz posiadające:

  • orzeczenie o niepełnosprawności i jej stopniu – wydanego przez zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności,
  • orzeczenia o niezdolności do pracy lub orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji – wydanego przez lekarzy orzekających w ZUS,
  • orzeczenia o inwalidztwie – wydanego przed wrześniem 1997 r. przez komisje lekarskie do spraw inwalidztwa i zatrudnienia.

Do jego uzyskania niezbędna jest wydawana przez wojewódzki zespół do spraw orzekania i niepełnosprawności na wniosek osoby niepełnosprawnej lub jej przedstawiciela ustawowego/opiekuna prawnego  decyzja ustalającą poziom potrzeby wsparcia.  Do wniosku o jej wydanie dołącza się wypełniony kwestionariusz samooceny trudności w zakresie wykonywania czynności związanych z funkcjonowaniem. 

Wniosek o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia, składa się do wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności w postaci:
- elektronicznej za pomocą systemu teleinformatycznego utworzonego przez ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego
albo
- w wersji papierowej, również za pośrednictwem powiatowego zespołu, który przekaże go do właściwego WZON w ciągu 7 dni.

Wnioski o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia składa się od dnia 1 stycznia 2024 r.

Ustawa_z_dnia_7_lipca_2023_r._o_swiadczeniu_wspierajacym_Dz._U._2023_poz._1429.pdf

Rozporzadzenie_w_sprawie_wzoru_wniosku_o_wydanie_decyzji_ustalajacej_poziom_potrzeby_wsparcia_oraz_wzoru_kwestionariusza

Rozporzadzenie_Ministra_Rodziny_i_Polityki_Spolecznej_z_dnia_23_listopada_2023_r._w_sprawie_ustalania_poziomu_potrzeby_w

Wniosek o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia zawiera dane osoby niepełnosprawnej oraz jej przedstawiciela ustawowego/opiekuna prawnego a także informację o posiadanym orzeczeniu. Wniosek osoby nieposiadające orzeczenia  powinien zawierać informację o złożeniu wniosku o wydanie orzeczenia ustalającego stopień niepełnosprawności. We wniosku jest również informacja o wyrażeniu zgody bądź jej braku na ustalenie poziomu potrzeby wsparcia pod adresem stałego pobytu Wnioskodawcy.

Wniosek_o_wydanie_decyzji_ustalajacej_poziom_potrzeby_wsparcia.pdf

Kwestionariusz samooceny trudności w zakresie wykonywania czynności związanych z funkcjonowaniem ma symbol PPW-KKwestionariusz służy do dokonania samooceny przez osobę ubiegającą się o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia w zakresie ograniczenia lub utraty jej autonomii fizycznej, psychicznej, intelektualnej lub sensorycznej w wykonywaniu określonych czynności, związanych z obszarami codziennego funkcjonowania. Jest on narzędziem, dzięki któremu można  wstępnie ocenić trudności danej osoby w samodzielnym funkcjonowaniu.

Kwestionariusz_samooceny_trudnosci_w_zakresie_wykonywania_czynnosci_zwiazanych_z_funkcjonowaniem.pdf

Ocena poziomu potrzeby wsparcia odbywa się w miejscu zamieszkania niepełnosprawnego lub, na jego wniosek w siedzibie wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności lub innym miejscu spełniającym warunki o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Na podstawie obserwacji, wywiadu bezpośredniego oraz oceny funkcjonowania osoby ubiegającej się o ustalenie poziomu potrzeby wsparcia wypełniany jest formularz  w zakresie ustalania poziomu potrzeby wsparcia. 

Formularzw_zakresie_ustalania_poziomu_potrzeby_wsparcia.pdf

Kwestionariusz samooceny i formularz w zakresie ustalania poziomu potrzeby wsparcia jest podstawą wydania decyzji ustalająca poziom potrzeby wsparcia w wartościach punktowych w skali od 0 do 100.

Decyzja wydawana jest na okres ważności orzeczenia, jednakże nie dłużej niż 7 lat.

W zależności od otrzymanej decyzji wysokość świadczenia wynosi:

  • 95–100 pkt – 220 proc. renty socjalnej,
  • 90–94 pkt – 180 proc. renty socjalnej,
  • 85–89 pkt – 120 proc. renty socjalnej,
  • 80–84 pkt – 80 proc. renty socjalnej,
  • 75–79 pkt – 60 proc. renty socjalnej,
  • 70–74 pkt – 40 proc. renty socjalnej.

Powiązanie świadczenia z rentą socjalną sprawia, że będzie ono corocznie waloryzowane. 

Harmonogram przyznawania świadczeń:

Etap 1 Osoby z 87–100 pkt - 2024 r., 

Etap 2 78–86 pkt – 2025 r., 

Etap 3 70–77 pkt – od 2026 r.

Uwaga:

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyjaśnia, że do wniosku o świadczenie wspierające nie trzeba załączać decyzji wydanej przez WZON. Wszystkie dane, które się w niej znajdują, ZUS otrzyma z Elektronicznego Krajowego Systemu Monitoringu Orzeczeń o Niepełnosprawności (EKSMOoN), prowadzonego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Osoby, które otrzymają decyzję z co najmniej 70 pkt, będą mogły uzyskać świadczenie wspierające już od 2024 r.,  jeżeli po 31 grudnia 2023 r. opiekunom tych osób przysługuje prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego albo zasiłku dla opiekuna wypłacanego przez organ gminy. 

Więcej informacji:

https://www.gov.pl/web/rodzina/swiadczenie-wspierajace

https://www.infor.pl/prawo/pomoc-spoleczna/6423294,wyjasnienia-zus-swiadczenie-wspierajace-w-2024-r-moga-otrzymac-osoby-majace-tylko-70-punktow-od-wzon-nie-zawsze-obowiazuje-limit-87-punktow.html